Ziemia Obiecanych - opowieść o przetrwaniu i nadziei w obliczu prześladowań!

blog 2024-11-30 0Browse 0
Ziemia Obiecanych - opowieść o przetrwaniu i nadziei w obliczu prześladowań!

“Ziemia Obiecanych” to wzruszająca i inspirująca historia o grupie polskich Żydów, którzy uciekają z pogromów na ziemiach okupowanej Polski w 1939 roku. Film ten, nakręcony w 1987 roku przez Janusza Morgensterna, przedstawia ich niezwykłą podróż przez Związek Radziecki do Mandatu Palestyny, gdzie marzą o założeniu nowego życia i znalezieniu schronienia.

Akcja filmu rozpoczyna się w okupowanej Polsce. Widzimy brutalne pogromy, niszczenie synagog i bezwzględne prześladowania Żydów. Wśród nich znajduje się rodzina Goldblatów, która traci swój dom i majątek. Ojciec rodziny, Mojżesz (wybitnie zagrany przez Leona Niemczyka), postanawia uciec na wschód z nadzieją dotarcia do Palestyny – “Ziemi Obiecanej” dla Żydów.

Dołącza do nich grupka innych uciekinierów, każdy z własną historią i dramatem: młoda Sara (Magdalena Wasyluk) z pragnieniem lepszej przyszłości, starszy Szaul (Witold Pychula) z żalem za utraconym domem, a także niezrównany Herszlik (Cezary Pazura), który przynosi nieco humoru do tej trudnej podróży.

Wraz ze swoim przewodnikiem Dawidem (Janusz Gajos), grupa przekracza granicę i rozpoczyna długą i niebezpieczną wędrówkę przez Związek Radziecki. Droga jest pełna przeciwności: braku żywności, zimna, choroby, a także ryzyka wpadnięcia w ręce Sowietów, którzy traktują uchodźców z podejrzliwością.

Film nie szczędzi widzom realistycznych scen, które ukazują brutalność wojny i okrucieństwo ludzkie. Mimo trudności, bohaterowie “Ziemi Obiecanej” nie tracą nadziei. Podtrzymuje ich wiara w lepszą przyszłość i marzenie o dotarciu do upragnionego celu.

Jednym z najważniejszych aspektów filmu jest pokazanie siły ducha i jedności grupy. Mimo różnic kulturowych, religijnych i poglądów politycznych, uchodźcy wspierają się wzajemnie, dzieląc się skromnym jedzeniem, ciepłem i nadzieją.

“Ziemia Obiecanych” to nie tylko film o historycznym dramacie, ale także o uniwersalnych wartościach: miłości, przyjaźni, solidarności i wiary. To opowieść o tym, jak ludzie potrafią przetrwać najtrudniejsze próby losu, zachowując godność i człowieczeństwo.

Produkcja “Ziemi Obiecanej”:

Film nakręcono w Polsce i Izraelu. Produkcją zajęła się Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Muzykę skomponował Wojciech Kilar, a zdjęcia wykonał Paweł Edelman.

Aspekt produkcji Opis
Reżyser Janusz Morgenstern
Scenariusz Andrzej Kijowski
Rok premiery 1987
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Paweł Edelman

“Ziemia Obiecanych” zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Gdańsku. Jest to jeden z najważniejszych filmów o Holocauście i historii Żydów w Polsce.

Obejrzenie “Ziemi Obiecanej” to niezapomniane doświadczenie emocjonalne. To opowieść, która zapada w pamięć i skłania do refleksji nad trudami ludzkiego losu, a także nad siłą ducha i nadzieją, które mogą pomóc nam przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

“Ziemia Obiecanych” - czy ten film poruszy Twoje serce?

TAGS